Porada
Jak należy sporządzić umowę o pracę i świadectwo pracy po zmianach od 22 lutego 2016 r.
W związku ze zmianą przepisów dotyczących umów na czas określony zmienił się wzór umowy o pracę. Od 22 lutego 2016 r. trzeba w niej podać cel zawarcia umowy na czas określony lub wskazać leżące po stronie pracodawcy obiektywne przyczyny jej zawarcia. Dotyczy to umów o pracę, których nie obejmują nowe limity w zakresie liczby umów na czas określony oraz w zakresie łącznego czasu ich trwania.
Obowiązujące od 22 lutego 2016 r. nowe przepisy dotyczące umów na czas określony limitują zarówno czas trwania umów na czas określony, jak też ich liczbę. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, jak również łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekroczyć 33 miesięcy. Ponadto te same strony mogą zawierać maksymalnie 3 umowy na czas określony. Nie są to jednak ograniczenia o charakterze bezwzględnym. Przepisy zawierają kilka wyjątków, które umożliwią pracodawcy niestosowanie się do limitów - zarówno w zakresie czasu trwania umów terminowych, jak też ich liczby. Wyjątki te mają wpływ na ostateczny kształt zawieranych umów.
Nowy wzór umowy o pracę
Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy, która weszła w życie 22 lutego 2016 r., spowodowała, że niezbędne stało się dostosowanie do nich pomocniczego wzoru umowy o pracę. Nowy wzór obowiązuje w stosunku do umów o pracę zawieranych od dnia wejścia w życie nowelizacji. Nowy wzór umowy nie dotyczy umów zawieranych na czas wykonania określonej pracy. Nie jest to zmiana przypadkowa, bowiem z dniem wejścia w życie nowych przepisów nie można już takich umów zawierać z uwagi na usunięcie umowy na czas wykonania określonej pracy z Kodeksu pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right