Artykuł
Praca nadliczbowa pracowników samorządowych
Pracownicy samorządowi mogą wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki organizacyjnej. Z tego tytułu zatrudnieni mają prawo do rekompensaty w postaci wynagrodzenia (bez dodatku) lub czasu wolnego. O formie rekompensaty decydują samodzielnie.
Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie zawierają odrębnego uregulowania w zakresie wymiaru czasu pracy pracowników samorządowych w stosunku do pozostałych grup pracowniczych.
Nie ma również odrębnych regulacji odnoszących się do dopuszczalnych norm i systemów czasu pracy. Zatem w takim przypadku należy stosować przepisy Kodeksu pracy, które mają zastosowanie wówczas, gdy przepisy szczególne nie regulują w sposób odrębny poszczególnych zagadnień pracowniczych (art. 43 ustawy o pracownikach samorządowych). Postanowienia dotyczące kwestii pracy nadliczbowej uregulowane zostały w art. 42 ust. 2-4 ustawy o pracownikach samorządowych.
1. Warunki wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych
Jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right