Porada
Jak obliczyć odsetki w razie nieterminowej wypłaty wynagrodzenia lub innych świadczeń
Odsetki należą się pracownikowi bez względu na powód opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Nie należy odprowadzać od nich podatku dochodowego ani składek ZUS.
Przepisy prawa pracy nie regulują kwestii związanych z odsetkami z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia lub innych świadczeń należnych pracownikom. W sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy ustawy - Kodeks cywilny (dalej: k.c.), jeżeli nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy (art. 300 ustawy - Kodeks pracy, dalej: k.p.). Na tej podstawie w stosunkach pracy zastosowanie mają m.in. regulacje Kodeksu cywilnego dotyczące odsetek.
W sytuacji gdy dłużnik (czyli w danym przypadku pracodawca) opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego (np. wypłatą pensji), wierzyciel (pracownik) może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody, a opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności (art. 481 k.c.). Odsetki stanowią zatem - ustaloną na uproszczonych zasadach - rekompensatę typowego uszczerbku majątkowego doznanego przez wierzyciela na skutek pozbawienia go możliwości korzystania z należnego mu świadczenia pieniężnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right