Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-02-17

Wypadki przy pracy

Za wypadek uważa się nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć. Należy pamiętać przy tym, że ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa) dotyczy zarówno pracowników, jak i zleceniobiorców, którzy są objęci ubezpieczeniem wypadkowym.

1. Pierwsza pomoc

Pracodawca jest obowiązany do wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy, których liczba, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny być dostosowane do rodzaju i poziomu występujących zagrożeń (art. 2091 k.p.).

Należy przyjąć, że liczba wyznaczonych pracowników powinna być związana m.in. z przyjętymi w zakładzie pracy rozkładami czasu pracy w taki sposób, aby - przynajmniej teoretycznie - osoba taka była "osiągalna" dla każdej zmiany roboczej. Trzeba również pamiętać np. o oddziałach zamiejscowych, które nie mogą zostać pozbawione pracownika przeszkolonego w tym zakresie. Dobrze zatem, aby większe grono pracowników było w praktyczny sposób przygotowane do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zasady udzielania pierwszej pomocy

Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy znaleźć można np. na stronie internetowej www.pierwsza-pomoc-online.pl. Podano tam kilka podstawowych wskazówek, którymi powinniśmy się kierować, pomagając poszkodowanemu. Mianowicie należy:

● ostrożnie zbadać ofiarę wypadku,

● podchodząc do poszkodowanego, ocenić jego miejsce pod kątem bezpieczeństwa dla siebie i chorego,

● sprawdzić jego reakcję (spytać: "co się stało?", "czy go coś boli" itp.),

● sprawdzić: czy język, wydzieliny lub jakieś obce ciało nie blokuje dróg oddechowych ofiary wypadku; jeśli drogi oddechowe nie są drożne, oczyścić je, delikatnie odchylić jego głowę do tyłu (często ten ruch przywraca normalny oddech),

● sprawdzić, czy poszkodowany oddycha - jeśli nie, zastosować sztuczne oddychanie,

● sprawdzić, czy ma tętno - jeżeli nie, zastosować reanimację,

● sprawdzić, czy ma krwotok - jeżeli tak, postarać się go zatamować,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00