Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2015-02-02

Jak zatrudnić jedynego wspólnika na stanowisku członka zarządu spółki z o.o.

Jedyny wspólnik spółki z o.o. nie może wykonywać w tej spółce obowiązków jedynego członka zarządu na podstawie umowy o pracę. Jest to niemożliwe ze względu na brak podporządkowania pracownika pracodawcy podczas wykonywania obowiązków służbowych. Dopuszczalne jest jednak zatrudnienie tego wspólnika na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Spółka z o.o. może być utworzona przez jedną albo więcej osób, z tym zastrzeżeniem, że jednoosobowej spółki z o.o. nie może utworzyć wyłącznie inna jednoosobowa spółka z o.o. (art. 151 ustawy - Kodeks spółek handlowych, dalej: k.s.h.). W spółce jednoosobowej jedyny wspólnik wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników (art. 156 k.s.h.). Taka osoba może także, ale nie musi, pełnić funkcję członka zarządu spółki bądź wykonywać na jej rzecz inne obowiązki, związane lub nie z kierowaniem sprawami spółki.

Dodatkowe uzgodnienia

Powołanie danej osoby na członka zarządu powoduje tylko nawiązanie stosunku organizacyjnego pomiędzy członkiem zarządu a spółką. Następstwem tego może być zawarcie przez spółkę z członkiem zarządu dodatkowej umowy (np. kontraktu menedżerskiego, czy umowy o pracę), ale nie jest to konieczne. Od woli spółki zależy, czy stosunek organizacyjny łączący ją z członkiem zarządu będzie wyłączną podstawą wykonywania przez niego obowiązków, czy też będzie go łączyć ze spółką także dodatkowa umowa - zapewniająca mu wynagrodzenie za pełnienie tej funkcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00