Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-01-17

Dofinansowanie zatrudniania bezrobotnych

Pracodawcy, którzy zatrudnią osobę bezrobotną, po spełnieniu określonych warunków mają prawo do ubiegania się o wsparcie finansowe z urzędu pracy. Kwestie te reguluje ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2013 r. poz. 674; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1877; dalej: ustawa o promocji zatrudnienia).

Pomoc de minimis

Pomoc udzielana pracodawcom na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia w wielu przypadkach udzielana jest zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis. Dotyczy to wsparcia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych lub skierowania na zasadach robót publicznych (o których mowa w art. 51, art. 56, art. 57 i art. 59 ustawy o promocji zatrudnienia) oraz w ramach jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (o której mowa w art. 47 ustawy). Dotyczy to również np. wsparcia w formie grantu na utworzenie stanowiska pracy w ramach telepracy czy refundacji kosztów składek na ubezpieczenia społeczne.

Podmiotom, które nie są beneficjentami pomocy w rozumieniu ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 233, poz. 1381), można udzielać wsparcia na tych samych zasadach, które ustawa o promocji zatrudnienia przewiduje w stosunku do beneficjentów pomocy publicznej, z wyłączeniem ograniczeń i wymogów wynikających z zasad udzielania pomocy de minimis. A zatem taki podmiot nie jest ograniczony dopuszczalnym poziomem pomocy oraz nie składa informacji, oświadczeń i zaświadczeń o uzyskanej pomocy.

Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis jest zobowiązany do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy, wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy:

● wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00