Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-28

Nieodpłatne świadczenia pozapłacowe - czy podlegają opodatkowaniu

Wiele niejasności budzi opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń pozapłacowych na rzecz pracowników. Niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (K 7/13) z pewnością pomoże w interpretacji przepisów, ale najprawdopodobniej nie doprowadzi do ujednolicenia stanowisk sądów administracyjnych i fiskusa w tej kwestii.

Przychodami ze stosunku pracy są wszelkie świadczenia finansowe i rzeczowe, jakie otrzymuje pracownik od pracodawcy. Chodzi tu nie tylko o wynagrodzenie zasadnicze z umowy o pracę, ale także o inne wypłaty pieniężne (np. wynagrodzenie za godziny nadliczbowe) oraz wartość świadczeń nieodpłatnych lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1328, dalej: ustawa o pdof).

Aby ustalić przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym, trzeba najpierw ustalić wartość świadczenia (art. 11 ust. 1 ustawy o pdof). O ile ustalenie przychodu do opodatkowania w przypadku świadczeń pieniężnych nie jest kłopotliwe, o tyle inaczej jest w odniesieniu do świadczeń nieodpłatnych. Problem powstaje w przypadku opodatkowania imprez integracyjnych i innych spotkań tego rodzaju (np. wigilijnych), organizowanych przez pracodawcę dla pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00