Konsekwencje wypadków przy pracy pracowników sezonowych
Konsekwencje wypadków przy pracy pracowników sezonowych ponoszą nie tylko osoby poszkodowane. Sankcje będą groziły pracodawcom lub innym osobom, na rzecz których była wykonywana praca przez osoby ulegające wypadkowi. Rozmiar tych konsekwencji będzie zależny zarówno od formy zatrudnienia, na jaką zdecydowały się strony umowy, a w niektórych przypadkach również od treści zawartych umów.
Bez względu na formę zatrudniania pracowników sezonowych, zarówno pracodawcy, jak i zleceniodawcy powinni dołożyć wszelkiej staranności w zapewnieniu osobom wykonującym pracę na ich rzecz wszystkich niezbędnych standardów bhp. Niedopełnienie tych obowiązków może w konsekwencji doprowadzić do bardzo niekorzystnych następstw dla pracodawcy lub zleceniodawcy.
W zależności od rodzaju urazów poszkodowanych w wypadkach oraz stopnia naruszenia przepisów bhp przez zatrudniających, mogą oni ponieść odpowiedzialność wykroczeniową, karną, a nawet cywilną w związku z zaistniałym wypadkiem.
Konsekwencje wypadku pracownika
Pracownicy wykonujący prace w ramach stosunku pracy przy pracach sezonowych najczęściej są zatrudniani na podstawie umów o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy (art. 25 ustawy - Kodeks pracy; dalej: k.p.). W przypadku zatrudnienia pracowniczego ustawodawca w sposób najbardziej szczegółowy uregulował konsekwencje zaistnienia wypadku przy pracy pracownika, spowodowane naruszeniami przepisów lub zasad bhp. W praktyce wszystko jednak zależy od tego, jak poważny zdarzył się wypadek i czy zostały powiadomione o nim Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) i prokuratura.