13 najczęściej popełnianych błędów przy wypełnianiu świadectwa pracy - instrukcja prawidłowego sporządzania dokumentu
Najczęściej popełnianym błędem podczas wypełniania świadectwa pracy jest wpisywanie informacji, które nie powinny się tam znaleźć, np. o okresach nieusprawiedliwionych nieobecności czy o przyczynie wypowiedzenia umowy o pracę. W świadectwie pracy nie można zamieszczać również informacji ocennych dotyczących pracownika.
Przepisy wyraźnie wskazują, jakie dane obowiązkowo powinny się znaleźć w świadectwie pracy, a jakie można zamieścić w nim na żądanie pracownika. Formalny charakter świadectwa, ograniczający możliwość zamieszczania w nim dowolnych informacji, wynika z tego, że jego zapisy służą ustaleniu określonych uprawnień ze stosunku pracy i ubezpieczenia społecznego (art. 97 § 2 ustawy - Kodeks pracy, dalej: k.p.). Ponadto konieczna jest ochrona danych osobowych pracownika i poszanowania jego dóbr osobistych, które mogłyby być naruszone przez umieszczanie w świadectwie dowolnych zapisów według uznania pracodawcy.
Pracodawca nie ma obowiązku korzystania ze wzoru świadectwa pracy załączonego do rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (dalej: rozporządzenie o świadectwie pracy). Jeżeli chce, może używać wzoru opracowanego przez siebie, z tym jednak zastrzeżeniem, że powinien on zawierać wszystkie postanowienia wskazane w ww. rozporządzeniu.
Zmiana pracodawcy na podstawie art. 231 k.p.
Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę skutkuje z mocy prawa tym, że nowy pracodawca staje się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Pracodawcy mają często wątpliwości, czy i kiedy wystawiać świadectwo pracy.
Błąd 1. Wystawianie świadectwa pracy przez przejmowanego pracodawcę
Przy przejściu zakładu pracy nie dochodzi do ustania dotychczasowych stosunków pracy, nie ma przerwania ciągłości zatrudnienia. Nie ma więc potrzeby, aby świadectwo pracy było sporządzane w związku z przejściem pracowników do nowego pracodawcy. Obowiązku takiego nie ma pracodawca dotychczasowy. Dopiero pracodawca przejmujący będzie zobowiązany do wystawienia świadectwa pracy w przypadkach wynikających z art. 97 k.p. W sytuacji gdy doszło do przejęcia pracowników - stosunki pracy nie ulegają rozwiązaniu (zmienia się tylko podmiot po stronie pracodawcy), wówczas nie ma potrzeby sporządzania świadectwa.