Wiek przedemerytalny - prawidłowe obliczanie momentu uzyskania ochrony przez pracownika
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Może jednak rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracownika, jak i długotrwałego przebywania na zwolnieniu lekarskim. W niektórych przypadkach (np. przy zwolnieniach grupowych) może jedynie wypowiedzieć warunki pracy i płacy.
Ochrona przed wypowiedzeniem obejmuje wszystkie rodzaje umów, które można zgodnie z przepisami ustawy - Kodeks pracy (dalej: k.p.) wypowiedzieć, tj. umowy na czas nieokreślony i okres próbny, a także umowy na czas określony, jeżeli strony przewidziały możliwość ich wypowiedzenia w umowie. Zatem w przypadku zawarcia umowy na czas określony, chociaż do formalnego jej wypowiedzenia nie ma potrzeby wskazywania przyczyny, to jednak nie będzie możliwości jej wypowiedzenia, jeżeli pracownikowi na dzień wręczenia jego złożenia brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Ochrona nie będzie natomiast obowiązywała w przypadku, gdy wręczenie wypowiedzenia nastąpiło jeszcze przed rozpoczęciem, a zakończenie okresu wypowiedzenia przypadało już w okresie jej obowiązywania. Liczy się w tym przypadku moment wręczenia pracownikowi pisma wypowiadającego umowę.