Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-02-15

20 błędów przy ustalaniu podstawy wymiaru składek

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne są przychody osiągane z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia. Do podstawy nie wliczają się jednak wszystkie przychody ubezpieczonego. Niektóre przychody nie podlegają oskładkowaniu. Pominięcie przychodów, które należy uwzględnić, lub uwzględnienie tych, które należy pominąć, powoduje błędne ustalenie wysokości podstawy wymiaru składek.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Składka na ubezpieczenie społeczne takich osób składa się z dwóch składników - płaconych przez pracodawcę i zatrudnianego.

Błąd nr 1
Włączenie do podstawy wymiaru składek świadczeń z ubezpieczeń społecznych

Jednym z częstych błędów przy ustalaniu podstawy wymiaru składek jest włączanie do podstawy wynagrodzenia chorobowego oraz innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych (zasiłku opiekuńczego, chorobowego, macierzyńskiego). Przychody powyższe nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (art. 18 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, dalej: ustawa systemowa).

Błąd nr 2
Uwzględnienie w podstawie wymiaru składek nagrody jubileuszowej

Do podstawy wymiaru składek wlicza się tylko te nagrody jubileuszowe, które zgodnie z zasadami ich przyznawania przysługują pracownikowi częściej niż co 5 lat (§ 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, dalej: rozporządzenie składkowe). Dotyczy to wyłącznie nagród związanych ze stażem pracownika. Mogą to być nagrody zależne od ogólnego stażu pracy, od stażu pracy w danej firmie czy też od stażu w konkretnej branży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00