Porada
Na jakich zasadach należy przyznawać świadczenia z zfśs, aby podlegały wyłączeniu z oskładkowania
Wyłączeniu ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne podlegają świadczenia z zfśs, jeżeli są rozdysponowywane zgodnie z regulaminem tego funduszu, z zachowaniem zasady zróżnicowania wysokości świadczeń na podstawie sytuacji socjalno-bytowej osób uprawnionych do korzystania z zfśs. Świadczenia te powinny być także związane z działalnością socjalną pracodawcy. Wyłączenie składkowe dotyczy tylko tych osób, które zgodnie z regulaminem zfśs są uprawnione do korzystania ze środków funduszu.
Zasady obowiązujące przy ustalaniu podstawy wymiaru składek od świadczeń finansowanych z zfśs nadal sprawiają problemy. Orzeczenia sądowe nie są jednolite, a niejednokrotnie również niezgodne z wykładnią stosowaną w tym zakresie przez ZUS. Na wątpliwości interpretacyjne wskazują także eksperci z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych.
Źródło finansowania świadczeń
Wyłączeniu ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne podlegają wyłącznie świadczenia sfinansowane z zfśs. Jeżeli pracodawca częściowo sfinansuje świadczenia z funduszu, a częściowo ze środków obrotowych, to zwolniona z oskładkowania jest tylko część sfinansowana z zfśs.
Zwolnienie ze składek obejmuje tylko tę część wartości świadczenia, która została sfinansowana z zfśs.
Przepisy rozporządzenia składkowego nie warunkują zwolnienia z oskładkowania od sfinansowania świadczeń w całości z funduszu (a zatem inaczej niż w przypadku przepisów podatkowych).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right