Porada
Jak ustalić kwotę wolną od potrąceń
Wynagrodzenie pracownika podlega szczególnej ochronie. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Natomiast pracodawca musi, w ściśle określonych warunkach, dokonywać potrąceń, które są ograniczone kwotą wolną od potrąceń. W przypadku osób zatrudnionych na niepełny etat kwoty potrąceń ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Kwota wolna to kwota wynagrodzenia, która nie podlega zajęciu. Wysokość kwoty wolnej jest różna, w zależności od rodzaju potrącenia.
Pracodawca ma obowiązek pozostawić pracownikowi do wypłaty kwotę minimalną wolną od potrąceń w wysokości:
● minimalnego wynagrodzenia za pracę (po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych) - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
● 75% wynagrodzenia minimalnego wynagrodzenia za pracę w pełnym wymiarze (po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych) - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
● 90% wynagrodzenia minimalnego wynagrodzenia za pracę w pełnym wymiarze (po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych) - przy potrącaniu kar pieniężnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right