Jak pracodawca może prawidłowo zaplanować czas pracy w upały
W czasie letnim pracodawca - z uwagi na wysoką temperaturę w pomieszczeniach pracy - może skrócić pracownikom czas pracy. Może też wprowadzić jedną dłuższą przerwę lub zarządzić np. 15-minutowe przerwy po przepracowaniu każdej godziny pracy. Niektórych pracowników, m.in. kobiety w ciąży, musi przenieść do innej pracy lub zwolnić z jej świadczenia.
Wysokie temperatury wpływają niekorzystnie na pracę urządzeń i jakość materiałów, utrudniając albo spowalniając proces produkcji. Stanowią także poważne obciążenie organizmu pracownika, negatywnie wpływają na jego wydajność, a przede wszystkim na bezpieczeństwo pracy. Pracodawcy starają się przeciwdziałać takim trudnościom, chroniąc pracowników przed upałami, m.in. zapewniając zimne napoje, wyposażając pomieszczenia pracy w podręczne wiatraki czy żaluzje. Jednak czasem nawet te środki zaradcze mogą być niewystarczające.
Krótsza praca w upały
Sposobem na złagodzenie niedogodności związanych z pracą w upalne dni jest skrócenie czasu pracy pracowników. Zamiast krótszych godzin pracy pracodawca może ustanowić dodatkowe przerwy w pracy w czasie najwyższych temperatur. Nie ma co prawda przepisów nakładających na pracodawcę obowiązek takiego działania. Mając jednak na względzie ciążący na pracodawcy obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, pracodawca może zdecydować się na takie rozwiązanie.