PROCEDURA POSTĘPOWANIA PRACODAWCY W RAZIE KONTROLI PIP
Pracodawca powinien umożliwić inspektorowi pracy, który przeprowadza kontrolę, swobodne poruszanie się po terenie zakładu pracy. W żadnym wypadku pracodawca nie może zastosować wobec inspektora kontroli osobistej. Nie ma również potrzeby wydawania dla niego przepustki.
Katarzyna Piecyk
Informacja o zamiarze przeprowadzenia kontroli przez inspektora pracy u pracodawcy wywołuje wiele obaw wśród osób odpowiedzialnych za kadry, księgowość oraz bhp w zakładzie pracy. Można ich uniknąć, znając wcześniej swoje prawa i obowiązki oraz zakres zagadnień podlegających kontroli inspektora.
ü Podstawa działania inspektora pracy
Zakres działania i organizację PIP, a także szczegółowe uregulowania dotyczące trybu przeprowadzania przez inspektorów pracy kontroli, jak również ich obowiązki i uprawnienia określa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy. W kwestiach nieokreślonych w ustawie stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Podstawa prawna:
w ustawa z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589 ze zm.).
ü Najczęściej kontrolowane zagadnienia
Kontrole przeprowadzane przez inspektorów mają różny zakres tematyczny. Często inspektor trafia do danego pracodawcy w wyniku skargi złożonej przez pracownika lub grupę pracowników. Nie może jednak tego ujawniać pracodawcy, chyba że zainteresowany wyraził na to zgodę. W takim przypadku inspektor przeważnie ogranicza się do zbadania zagadnienia wskazanego w skardze i wówczas zakres tematyczny kontroli jest wąski.
Bardziej czasochłonne są kontrole tematyczne, gdy inspektor bada kompleksowo np. wynagrodzenia i inne świadczenia ze stosunku pracy, urlopy pracownicze itp.
Kontrole w zakresie prawnej ochrony pracy obejmują przede wszystkim zagadnienia dotyczące: