Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

KTO POWINIEN PRZESTRZEGAĆ ZAKAZU NIERÓWNEGO TRAKTOWANIA

Trudno jednoznacznie określić, kogo dotyczy zakaz nierównego traktowania. Przepisy bowiem nie precyzują znaczenia terminu "członek osoby prawnej, członek jednostki organizacyjnej bez osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną".

Agnieszka Zwolińska

Obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. regulacje ustawy o wdrażaniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania (zwanej dalej ustawą) stosuje się do osób fizycznych oraz do osób prawnych i jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (art. 2 ust. 1 ustawy).

Zakres podmiotowy przepisów

Rozdziału pierwszego "Przepisy ogólne" oraz drugiego "Zasada równego traktowania i środki prawne dla jej ochrony" ustawy nie stosuje się do pracowników w zakresie regulowanym przepisami Kodeksu pracy (art. 2 ust. 2). Inne przepisy ustawy nie konkretyzują, kto jest zobowiązany do przestrzegania zasady równego traktowania uregulowanej w tym akcie. Przykładowo art. 6 ustawy stanowi, że zakazuje się nierównego traktowania osób fizycznych ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne lub narodowość w zakresie dostępu i warunków korzystania z zabezpieczenia społecznego, usług, w tym usług mieszkaniowych oraz nabywania praw lub energii, jeżeli są oferowane publicznie. Natomiast art. 7 ustawy stanowi, że zakazuje się nierównego traktowania osób fizycznych ze względu na rasę, pochodzenie etniczne lub narodowość w zakresie opieki zdrowotnej, oświaty oraz szkolnictwa wyższego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00