Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-02-12

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA PRZESTĘPSTWA PRZECIWKO PRAWOM OSÓB WYKONUJĄCYCH PRACĘ ZAROBKOWĄ

w cele i zasady prawa karnego

Krzysztof Czerwiński

w odpowiedzialność indywidualna a pracodawca jako spółka

w postępowanie karne

w odpowiedzialność karna uregulowana w Kodeksie karnym

Odpowiedzialność karną ponoszą osoby odpowiedzialne za sprawy pracownicze dokonujące czynu zabronionego albo osoby polecające innej osobie dokonanie takiego czynu. Za naruszenie praw pracowniczych co do zasady nie będzie odpowiadał natomiast pracodawca, jeśli nie jest on osobą fizyczną.

Naruszenie niektórych praw pracowniczych może powodować odpowiedzialność karną pracodawcy albo innych osób. Odpowiedzialność ta powoduje innego rodzaju sankcje niż odpowiedzialność cywilnoprawna. Inną wagę ma postępowanie przed sądem pracy, a inną postępowanie karne, w którym orzeczona może być nawet kara pozbawienia wolności.

Celem niniejszego opracowania będzie przedstawienie zagrożeń prawnokarnych, jakie mogą wiązać się z naruszaniem praw pracowniczych.

W pierwszej kolejności przedstawione zostaną podstawowe zasady i pojęcia prawa karnego konieczne do zrozumienia istoty odpowiedzialności karnej. Następnie omówione zostaną regulacje prawa karnego i wykroczeń dotyczące naruszeń praw pracowniczych. Powyższe zagadnienia umożliwią pracodawcy ocenę swojego działania pod kątem możliwego zagrożenia zastosowaniem wobec niego sankcji karnej. Ponadto zostaną opisane podstawowe mechanizmy postępowania karnego i uprawnienia pracodawcy w toczącym się postępowaniu.

Cele i zasady prawa karnego

Celem prawa karnego jest - z jednej strony - ukaranie sprawcy (funkcja represyjna) i "zniechęcenie" go do dalszego popełniania przez niego przestępstw (tzw. funkcja prewencji indywidualnej), z drugiej zaś - pokazanie innym, że popełnienie przestępstwa nie jest opłacalne (tzw. funkcja prewencji ogólnej). Z tak rozumianych celów prawa karnego wynikają jego zasady. Przedstawienie tych zasad jest konieczne do zrozumienia odpowiedzialności karnej w bardziej konkretnym przypadku, np. przy naruszeniu praw pracowniczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00