KODEKS PRACY. KOMENTARZ DLA PRAKTYKÓW
Waldemar Gujski, Magdalena Przybysz
Gujski Zdebiak Kancelaria Adwokacko-Radcowska
Art. 66. § 1. Umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika.
§ 2. Pracodawca, pomimo wygaśnięcia umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania, jest obowiązany ponownie zatrudnić pracownika, jeżeli postępowanie karne zostało umorzone lub gdy zapadł wyrok uniewinniający, a pracownik zgłosił swój powrót do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Przepisy art. 48 stosuje się odpowiednio.
§ 3. Przepisów § 2 nie stosuje się w przypadku, gdy postępowanie karne umorzono z powodu przedawnienia albo amnestii, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania.
1. Termin 3-miesięczny rozpoczyna bieg od dnia zatrzymania pracownika (wyrok SN z 13 lutego 1997 r., I PKN 6/97, OSNP 1997/19/376).
Tymczasowe aresztowanie pracownika jest zdarzeniem powodującym wygaśnięcie stosunku pracy z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z tego powodu. O zastosowaniu tymczasowego aresztowania sąd jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić zakład pracy (art. 261 § 3 k.p.k.).
2. Przepis ten nie ma zastosowania do odbywania przez pracownika kary pozbawienia wolności. W tym przypadku pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 1 pkt 2 k.p.
3. Jeżeli pracownik został zwolniony z tymczasowego aresztu przed upływem 3 miesięcy, to jest on zobowiązany do podjęcia pracy, a pracodawca do umożliwienia jej wykonywania. Stosunek pracy bowiem trwa nadal. Niezgłoszenie się pracownika do pracy w odpowiednim terminie może uzasadniać rozwiązanie z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy (ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych).
"Upływ trzymiesięcznego pobytu w tymczasowym areszcie przypadający na czas trwania urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi w związku z pełnieniem funkcji w związkach zawodowych nie powoduje wygaśnięcia z mocy art. 66 § 1 k.p. umowy o pracę w zakładzie pracy, który udzielił powyższego urlopu" (uchwała SN z 23 lutego 1984 r., III PZP 1/84, OSNC 1984/9/154).