Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2009-10-17

Zatrudnianie cudzoziemców

Zatrudnianie cudzoziemców staje się coraz częstsze ze względu na obowiązujące Polskę unijne reguły dotyczące swobody przepływu osób. Jednak w stosunku do przybywających do pracy spoza UE nadal obowiązują ścisłe obostrzenia dotyczące zatrudnienia - włącznie z koniecznością uzyskania zezwolenia na pracę.

Paweł Ziółkowski

●  wybór podstawy prawnej

●  uzyskiwanie zezwoleń na pracę

●  zasady opłacania podatków

● ubezpieczenia społeczne

Wszystkich cudzoziemców zatrudnionych w Polsce - zarówno obywateli UE, jak i innych krajów - dotyczą obowiązki związane z ubezpieczeniami społecznymi i opłacaniem podatków.

Polskie przepisy nie wypracowały niestety jednolitej siatki pojęć. Na dodatek na terminologię prawniczą nakładają się znaczenia potoczne poszczególnych terminów. W celu ujednolicenia warto jest zdefiniować najczęściej używane pojęcia.

Cudzoziemcem jest każdy, kto nie posiada obywatelstwa polskiego - tę zwięzłą definicję zawiera art. 2 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (DzU z 2006 r. nr 234, poz. 1694 ze zm.). Przepisy tej ustawy regulują m.in. sprawy dotyczące pobytu takich osób na terytorium RP. Cudzoziemiec może być obywatelem innego państwa lub być bezpaństwowcem.

Nierezydentami są zaś osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą oraz osoby prawne mające siedzibę za granicą, a także inne podmioty mające siedzibę za granicą, posiadające zdolność zaciągania zobowiązań i nabywania praw we własnym imieniu (art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe, DzU nr 141, poz. 1178 ze zm.). Należy wspomnieć, że nierezydentami są również znajdujące się za granicą oddziały, przedstawicielstwa i przedsiębiorstwa utworzone przez rezydentów, a także obce przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i inne obce przedstawicielstwa oraz misje specjalne i organizacje międzynarodowe, korzystające z immunitetów i przywilejów dyplomatycznych lub konsularnych.

Przepisy podatkowe nie posługują się tym pojęciem. Mimo to w piśmiennictwie można spotkać się z pojęciem "nierezydent podatkowy", przez które rozumie się osoby niemające w Polsce miejsca zamieszkania, a więc podlegające w Polsce jedynie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00