Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-05-30

SZCZEGÓLNA OCHRONA PRZED ROZWIĄZANIEM UMOWY O PRACĘ

l ochrona nieobecnych z przyczyn usprawiedliwionych

Ryszard Sadlik

sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach

l ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym

l ochrona w czasie ciąży i urlopu macierzyńskiego

l ochrona działaczy związkowych

Przepisy prawa pracy zawierają wiele przepisów ochronnych wyłączających lub ograniczających dopuszczalność rozwiązania umowy o pracę z niektórymi grupami pracowników.

Z tego względu zwolnić nie można np. pracowników w wieku przedemerytalnym czy kobiet w czasie ciąży i urlopu macierzyńskiego.

Ustawodawca uznał, że ze względu na wyjątkową sytuację życiową lub zawodową pewnych osób konieczne jest zapewnienie im wzmożonej ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę.

Ochrona ta dotyczy m.in. pracowników:

l nieobecnych w pracy z przyczyn usprawiedliwionych,

l w wieku przedemerytalnym,

l korzystających z urlopów,

l kobiet w ciąży i na urlopie macierzyńskim,

l działaczy związkowych,

l radnych gminy, powiatu lub województwa.

Ochrona nieobecnych z przyczyn usprawiedliwionych

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 k.p.

(uchwała SN z 11 marca 1993 r., I PZP 68/92, OSNCP 1993/9/140).

Stan faktyczny

Orzeczenie to zapadło w sprawie, w której pracownik wystąpił z pozwem przeciwko swojemu pracodawcy, wnosząc o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne. Przy rozpoznawaniu jego sprawy powstało zagadnienie, czy wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który wykonywał pracę, a następnie bez zwłoki wykazał, że w chwili wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, stanowi naruszenie art. 41 k.p. Skład 3 sędziów Sądu Najwyższego przedstawił to zagadnienie pełnemu składowi Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

Orzeczenie sądu

Sąd Najwyższy w poszerzonym składzie wskazał, że jeżeli pracownik pomimo otrzymanego zwolnienia lekarskiego nadal wykonuje pracę - to czas pozostawania w pracy nie może być rozumiany jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy chroniona art. 41 k.p. Okres ochronny przewidywany w art. 41 k.p. rozpoczyna się z chwilą powstania przesłanki zakazu wypowiedzenia, tj. nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby czyniącej go niezdolnym do pracy lub zaprzestania świadczenia pracy z tej samej przyczyny. Jeżeli zatem w dniu dokonania przez zakład pracy wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obecny w pracy i wykonuje swoje obowiązki wynikające z umowy o pracę, to nie korzysta on z ochrony przewidzianej w art. 41 k.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00