Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-02-14

UPRAWNIENIA RODZICIELSKIE PRACOWNIKÓW

l Nowy wymiar urlopu macierzyńskiego

Ewa Przedwojska

l Urlop „ojcowski”

l Zwolnienia od pracy

l Zasiłki

Prawo pracy przewiduje dla zatrudnionych rodziców liczne przywileje, aby zapewnić im możliwość sprawowania opieki nad dziećmi. Od 1 stycznia br. wiele przepisów regulujących te kwestie uległo zmianie. Najważniejsze z nich zostaną omówione w niniejszym opracowaniu.

Jednym z najważniejszych uprawnień pracowników - rodziców jest ochrona ich stosunków pracy. Dotyczy to w szczególności pracownic w ciąży oraz korzystających z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego.

Ochrona kobiet w ciąży - zakaz wypowiedzeń

Przepisy prawa pracy wprowadzają szczególną ochronę pracownic w czasie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego. Artykuł 177 § 1 k.p. zakazuje pracodawcy wypowiadania i rozwiązywania umów o pracę w okresie ciąży oraz urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Ochronie takiej podlega także pracownica przebywająca na dodatkowym urlopie macierzyńskim oraz pracownik - ojciec wychowujący dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także przebywający na urlopie ojcowskim.

W okresie ochronnym w szczególny sposób traktowane są umowy terminowe. Jeżeli taka umowa miałaby się rozwiązać po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega ona przedłużeniu do dnia porodu - art. 177 § 3 k.p. Jeżeli natomiast termin rozwiązania umowy przypada przed upływem trzeciego miesiąca ciąży, nie nastąpi takie przedłużenie. Regulacja ta nie dotyczy umów o pracę zawartych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Szczególna ochrona pracownic w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego nie dotyczy jednak pracownic (odpowiednio pracowników - ojców) zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na okres próbny krótszy niż 1 miesiąc (art. 177 § 2 k.p.). Takie umowy nie ulegają przedłużeniu do czasu porodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00