Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-12-06

Praktyczne porady z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń

Niniejsze opracowanie stanowi zbiór porad z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Mamy nadzieję, że będzie pomocny w rozwiązywaniu problemów, które mogą napotkać Państwo w codziennej pracy.

STOSUNEK PRACY

Doręczenie wypowiedzenia

Planuję złożyć mojej pracownicy wypowiedzenie umowy o pracę. Przypuszczam, że będzie się uchylała od przyjęcia tego pisma. W związku z powyższym chciałbym wiedzieć, jak najskuteczniej doręczyć jej pismo? - pyta Czytelnik z Zabrza.

Przepisy Kodeksu pracy nie określają zasad doręczania przez pracodawcę pism rozwiązujących umowę o pracę z jego inicjatywy. Ponieważ rozwiązanie umowy o pracę jest oświadczeniem woli strony, będą tu miały zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące składania oświadczeń woli.

Pracodawca ma obowiązek złożyć takie oświadczenie na piśmie oraz doręczyć je pracownikowi. Ma to istotne znaczenie z uwagi na fakt, że od momentu doręczenia wypowiedzenia pracownikowi biegnie termin na złożenie odwołania do sądu pracy. Należy pamietać, że oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 k.c.). A zatem o prawidłowym i skutecznym doręczeniu wypowiedzenia, które spowoduje rozwiązanie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym bądź po upływie okresu wypowiedzenia, można mówić dopiero, gdy pracownik zapozna się z treścią otrzymanego pisma.

W przypadku gdy pracownik odmawia zapoznania się z treścią pisma rozwiązującego umowę o pracę, uważa się je za skutecznie doręczone, gdyż pracownik mógł zapoznać się z jego treścią, lecz z własnej woli odmówił. Takie stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy, stanowiąc, że wypowiedzenie pracownikowi warunków umowy o pracę jest dokonane w momencie, w którym doszło ono do niego w sposób pozwalający zapoznać się z treścią oświadczenia pracodawcy, choćby pracownik odmówił zapoznania się z nim (art. 61 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Od tej chwili biegnie termin określony w art. 264 § 1 k.p. (wyrok SN z 23 stycznia 1997 r., I PKN 501/97, OSNP 1999/1/15). Ponadto Sąd Najwyższy stwierdził, że oświadczenie woli zakładu pracy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jest złożone pracownikowi z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią, chociaż tego nie uczynił (art. 61 k.c. w zw. z art. 300 k.p.) - wyrok Sądu Najwyższego z 16 marca 1995 r., I PRN 2/95, OSNP 1995/18/229.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00