Artykuł
DOKUMENTY KADROWE Z KOMENTARZEM
l umowa dotycząca odpowiedzialności materialnej
Dorota Twardo
specjalista ds. kadr i płac
Audyt Doradztwo Finanse „Lidmar”
l umowa w sprawie dokształcania się pracownika
l wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony
l wypowiedzenie dyscyplinarne
Pracodawca zakłada i prowadzi oddzielne dla każdego pracownika akta osobowe, które składają się z trzech części A, B i C. W aktach osobowych pracodawca gromadzi wszystkie dokumenty związane ze stosunkiem pracy danego pracownika.
Dokumenty powinny być poukładane w porządku chronologicznym i ponumerowane.
UMOWA O PRACĘ Z PRACOWNIKIEM ZATRUDNIONYM W NIEPEŁNYM WYMIARZE CZASU PRACY
Załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawcę dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).
Zasady wypełniania
Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Uchybienie powyższemu obowiązkowi, np. zawarcie umowy w formie ustnej, nie przesądza o nieważności umowy o pracę. Umowa taka jest ważna i prawnie skuteczna. Niepotwierdzenie na piśmie zawartej umowy o pracę stanowi jednak wykroczenie przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone karą grzywny.
Elementy umowy
Umowa o pracę z pracownikiem zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy określa strony umowy, jej rodzaj, datę zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:
l rodzaj pracy,
l miejsce wykonywania pracy,,
l wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
l wymiar czasu pracy,
l dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy,
l termin rozpoczęcia pracy.
Określenie rodzaju umowy
Istotnym elementem umowy jest podanie jej rodzaju (umowa na okres próbny, na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy, na czas nieokreślony). Od wyboru rodzaju umowy zależy zakres możliwości rozwiązania takiej umowy i ewentualna konieczność podania przyczyny uzasadniającej jej wypowiedzenie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right