OPIEKA MEDYCZNA
Głównym celem realizowanym przez służbę medycyny pracy jest zapewnienie ochrony zdrowia pracujących.
Aleksandra Nowak
Ochrona zdrowia pracowników należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Zdrowie pracownika zapewnia sprawność i wydajność jego pracy, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na działalność zakładu pracy, rytmiczny (bez opóźnień) przebieg procesów pracy oraz na terminowość w realizacji zadań.
Podstawowe obowiązki z zakresu profilaktycznej ochrony zdrowia wynikają nie tylko z przepisów Kodeksu pracy, lecz również z ustaw i rozporządzeń.
Ogólnie ujmując, zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej obejmuje m.in.: przeprowadzenie badań lekarskich (wstępnych, okresowych, kontrolnych), ocenianie i informowanie o ryzyku zawodowym występującym na stanowisku pracy, monitorowanie środowiska pracy pod kątem występowania czynników szkodliwych dla zdrowia, stosowanie środków zapobiegających chorobom zawodowym. Obecnie pracodawcy mają coraz większą świadomość w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Właśnie dlatego nie ograniczają się tylko do zapewnienia pracownikom podstawowych usług medycznych, ale starają się otoczyć swoich pracowników szeroką opieką medyczną. Tak więc standardem stały się bezpłatne szczepienia ochronne (np. przeciwko grypie), diagnostyka czy wizyty u specjalistów.