Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-06-02

PRACOWNIK WYNAGRADZANY CZY DYSKRYMINOWANY

W przypadku niektórych pracowników zapłata otrzymywana za wykonaną pracę, czyli wynagrodzenie, świadczące przecież o uznaniu ze strony pracodawcy, paradoksalnie może powodować dyskryminowanie pracownika.

Katarzyna Sęktas
Dzięki zmianom prawa pracy wprowadzonym między innymi na podstawie dyrektyw Unii Europejskiej pracownicy zyskali ochronę prawną przed nierównym wynagradzaniem w przypadku świadczenia takiej samej pracy lub pracy o równej wartości. Regulacje prawne zbliżone do obecnie obowiązujących przepisów prawa pracy polski pracownik może znaleźć również w ustawodawstwach innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Ustawowy zakaz dyskryminacji. Rodzaje dyskryminacji
Wszelkie działania dotyczące stworzenia wielu przepisów z zakresu dyskryminacji biorą swój początek w dążeniu do jednakowego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu. Dopiero w kolejnej fazie zapisy zostały uogólnione i rozszerzone na wszystkich pracowników niezależnie od ich płci. W rezultacie do Kodeksu pracy został dodany cały Rozdział IIa dotyczący równego traktowania w zatrudnieniu, w którym znalazły się również szczegółowe postanowienia dotyczące wynagrodzenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00