Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

Bezpieczna praca na budowie (cz. 1)

Pracownicy budowlani giną trzy razy częściej i odnoszą obrażenia dwa razy częściej niż pracownicy zatrudnieni w innych branżach, dlatego tak ważne na budowie są kwestie bhp.

inż. Tadeusz Białobrzeski
Rozpoczął się intensywny okres dla budownictwa, zwłaszcza wobec faktu, że Polska będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Firmy budowlane, które i tak nie narzekały ostatnio na brak zleceń, będą z pewnością zmuszone do zatrudnienia dodatkowych pracowników.
Budownictwo charakteryzuje się podwyższonym poziomem ryzyka zawodowego, a charakter pracy pracownika budowlanego naraża go na ciągłe niebezpieczeństwo wystąpienia wypadku. Dlatego, biorąc pod uwagę specyfikę robót budowlanych, firmy budowlane powinny przywiązywać szczególną wagę do bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie.
Niestety postulat ten nie jest w praktyce realizowany. Jak wynika z danych Inspekcji Pracy, w 2006 roku inspektorzy skontrolowali 3,9 tys. pracodawców budowlanych. Do najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości należały: brak zabezpieczeń stanowisk pracy na wysokości i otworów technologicznych, brak obarierowania rusztowań, brak zabezpieczenia ścian wykopów, niezabezpieczenie przed uszkodzeniami przewodów elektrycznych, niestosowanie środków ochrony indywidualnej przez pracowników, brak oceny ryzyka zawodowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00