Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-04-28

JAKI SYSTEM CZASU PRACY JEST NAJLEPSZY (CZ. 2)

W umowie o pracę musi znaleźć się zapis dotyczący systemu czasu pracy, w którym jest zatrudniony pracownik. Stosuje się bowiem systemy czasu pracy, które mogą być wprowadzone tylko na wniosek pracownika.

Monika Frączek
W „Serwisie PP” nr 17 omówione zostały wady i zalety podstawowego systemu czasu pracy, równoważnego systemu czasu pracy i pracy w ruchu ciągłym. Poniżej prezentujemy pozostałe systemy czasu pracy, które może zastosować pracodawca.
Przerywany czas pracy
System przerywanego systemu czasu pracy może być stosowany, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem lub organizacją pracy. W tym systemie dopuszczalne jest wprowadzenie jednej przerwy w pracy w ciągu doby, trwającej nie dłużej niż 5 godzin (art. 139 k.p.). Praca w tym systemie oznacza, że np. w ciągu doby pracownik pracuje rano 4 godziny, następnie ma 5-godzinną przerwę i po tej przerwie znów powraca na 4 godziny do pracy. Rozkład czasu pracy przewidujący przerwę musi być sporządzony z góry, tzn. pracownik rozpoczynając pracę w danym dniu musi dokładnie wiedzieć, o której przerwa się zaczyna i ile czasu trwa.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00