Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-20

ODPRAWA EMERYTALNO-RENTOWA TYLKO RAZ W ŻYCIU

Pracodawca nie musi wypłacać pracownikowi odprawy emerytalno-rentowej, jeżeli pracownik wcześniej otrzymał już taką odprawę, np. u poprzedniego pracodawcy.

dr Ewa Wronikowska
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Odprawa emerytalno-rentowa to jednorazowe, obowiązkowe świadczenie pieniężne przysługujące pracownikowi od pracodawcy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. W praktyce nabycie prawa do tego świadczenia nasuwa wiele wątpliwości.
Zgodnie z art. 92 k.p. pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia (§ 1). A zatem odprawa przysługuje niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia pracownika (umowa o pracę, wybór, mianowanie, powołanie, spółdzielcza umowa o pracę), a zobowiązani do jej wypłacenia są wszyscy pracodawcy, pod warunkiem oczywiście, że pracownik spełnia ustawowe przesłanki. Nie przysługuje ona wszystkim pracownikom, lecz wyłącznie tym, których stosunek pracy ustaje w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00