Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-04-01

Czas pracy w podróży służbowej

Przyczyną wielu sporów pracowników z pracodawcami jest obliczanie czasu poświęconego na podróż służbową i jego uwzględniania w czasie pracy danego pracownika oraz ustalenie wynagrodzenia należnego za ten czas. Ponieważ brak jest wyraźnej regulacji ustawowej w tym zakresie, w praktyce istotne znaczenie ma stanowisko reprezentowane przez orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Ryszard Sadlik
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
• miejsce wykonywania pracy
• czas podróży
• świadczenie pracy w czasie podróży
• czas odpoczynku
Przepisy nie precyzują wprost definicji podróży służbowej, jednak można ją ustalić na podstawie art. 775 k.p. Podróżą służbową jest więc wykonywanie zadania określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika, w terminie i miejscu określonych w poleceniu wyjazdu służbowego. Wśród elementów podróży służbowej można wyróżnić: czas dojazdu do miejsca docelowego, czas wykonywania zleconej pracy oraz czas powrotu do zakładu pracy lub miejsca zamieszkania pracownika.
Podróż służbowa czy świadczenie pracy objęte umową?
Nie jest podróżą służbową stałe wykonywanie zadań w różnych miejscowościach i terminach, których wyboru dokonuje każdorazowo sam pracownik w ramach uzgodnionego rodzaju pracy.
Miejsce wykonywania pracy powinno być tak ustalone, by pracownik miał możliwość wykonywania zadań, wliczając w to czas dojazdu do miejsca ich wykonywania, w ramach umówionej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 11 kwietnia 2001 r. (I PKN 350/00, OSNP 2003/2/36).
Stan faktyczny i orzeczenia sądów
Pracownik był zatrudniony w pozwanej Spółce na stanowisku specjalisty do spraw kontaktów z kontrahentami. Do jego obowiązków należało pozyskiwanie nowych klientów z terenu i w tym celu używał własnego samochodu. W umowie o pracę strony uzgodniły, że pracownik będzie otrzymywał „zwrot kosztów paliwa według karty drogowej”. Pracownik wniósł pozew o zapłatę tytułem zwrotu kosztów używania własnego samochodu do celów służbowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00