comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-11-26
Potrącenia z wynagrodzenia
Dorota Twardo
Pracodawca może dokonać potrąceń z wynagrodzenia pracownika tylko do określonej wysokości. Pracownikowi zawsze musi zostać pewna minimalna kwota wynagrodzenia. Potrącenia powodujące zmniejszenie ustawowego minimum są niedopuszczalne.
Częstym problemem pracodawców przy dokonywaniu potrąceń jest ustalenie, z jakich składników można ich dokonać oraz w jakich wysokościach. W praktyce szczególnie dużo trudności przysparzają sytuacje, w których pracownicy przez część miesiąca nie świadczą pracy z powodu choroby.
Jednym z elementów ochrony wynagrodzenia za pracę jest ograniczenie możliwości dokonywania potrąceń.
Ochronie tej podlega zarówno wynagrodzenie za pracę wykonaną (czyli wynagrodzenie w ścisłym znaczeniu), jak i inne świadczenia pieniężne wypłacane pracownikowi, takie jak: ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop, nagroda jubileuszowa, wynagrodzenie za przestój, odprawa emerytalno-rentowa, dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej. Z ochrony korzystają także tzw. wypłaty gwarancyjne, przysługujące pracownikowi za czas niewykonywania pracy, m.in. za czas urlopu wypoczynkowego oraz za czas choroby, przysługujące na podstawie art. 92 k.p.
Pozostało 82% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka