comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-10-01
Utrata prawa do zasiłku chorobowego
Zasiłek chorobowy jest świadczeniem, które ma zrekompensować ubezpieczonym niemożność zarobkowania w związku chorobą i zapewnić w czasie jej trwania środki utrzymania. Zwolnienie lekarskie, które otrzymuje ubezpieczony, wskazuje, że stan zdrowia pacjenta uzasadnia jego czasową niezdolność do pracy, dlatego powinien on w czasie jego trwania powstrzymywać się od pracy i poddać zaleceniom lekarskim.
Aldona Ignatowska
• Wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem
• Zasiłek chorobowy a prowadzenie działalności gospodarczej jednoosobowo
• Zasiłek chorobowy pracownika prowadzącego dodatkowo działalność gospodarczą
Podstawowym celem zwolnienia lekarskiego jest odzyskanie zdolności do pracy. Nie powinno być wykorzystywane w sposób, który mógłby niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia i przedłużyć okres choroby. W związku z tym przepisy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 - zwana dalej ustawą zasiłkową) przewidują sytuacje, w których ubezpieczony traci prawo do przysługującego mu zasiłku chorobowego.
Podjęcie pracy zarobkowej
Zgodnie z art. 17 ustawy zasiłkowej ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
Utratę prawa do zasiłku chorobowego powoduje wykonywanie w czasie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej. Przez pracę zarobkową należy rozumieć każdą pracę przynoszącą ubezpieczonemu przychód, niezależnie od jej podstawy prawnej, a więc niezależnie od tego, czy praca jest świadczona na podstawie stosunku pracy czy umowy cywilnoprawnej itp. oraz czy świadczona jest bez podstawy prawnej - praca wykonywana „na czarno”. Na przykład w wyroku z 20 stycznia 2005 r. (I UK 154/04, M.P. Pr. 2005/3/58) Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, iż pobieranie przez członka rady nadzorczej wynagrodzenia za wykonywanie obowiązków nadzorczych w spółce należy zaliczyć do prac, z powodu których traci się prawo do zasiłku chorobowego.
Pozostało 93% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right