Wybory samorządowe - rozliczanie członków komisji wyborczych
Wybory samorządowe przeprowadzają komisje wyborcze: obwodowe oraz terytorialne (wojewódzkie, powiatowe i gminne), których członkami mogą być także osoby pozostające w stosunku pracy. Wybory są przeprowadzane w dniu dla większości osób wolnym od pracy (niedziela). Jednak są takie zawody, gdzie praca w niedziele jest dopuszczalna. Ci, którym zmiana przypadnie w dzień wyborów, mają określone uprawnienia, które pracodawcy muszą zrealizować. Poza tym praca członka komisji wyborczej nie ogranicza się tylko do obsługi wyborców w godzinach otwarcia lokali, ale polega także m.in. na liczeniu głosów, a to może się przedłużyć na kolejny dzień roboczy. Pracownik – członek komisji ma wtedy prawo skorzystać ze zwolnienia od pracy.
Pracownik – członek komisji ma prawo skorzystać ze zwolnienia od pracy.
Nawet jeśli członkom komisji uda się policzyć głosy w dniu trwania wyborów (w niedzielę do północy), to pracownik nadal zachowuje prawo do dnia wolnego od pracy w poniedziałek.
Osobie wykonującej pracę na podstawie umowy zlecenia nie przysługują dni wolne z powodu zasiadania w komisji wyborczej.
Pracownik, który zasiada w komisji wyborczej i chce skorzystać z dnia wolnego z tego tytułu, musi dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność, podpisane przez przewodniczącego danej komisji.
Niezależnie od wskazanych uprawnień ze stosunku pracy członkom komisji wyborczych przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów.
Mężowi zaufania, w związku z wykonywaniem zadań, przysługuje zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy.
- Diety wypłacane członkom komisji wyborczych stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście.
Po zakończeniu roku podatkowego płatnik ma obowiązek wystawienia z tytułu świadczeń wypłaconych członkom komisji wyborczych informacji PIT-R.