Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-09-03

Która umowa jest najkorzystniejsza?

Wybór odpowiedniej formy zatrudnienia zależy w dużej mierze od polityki personalnej prowadzonej przez firmę, jej sytuacji finansowej oraz pozycji kandydata na rynku pracy.

Aleksandra Nowak
Pracodawca, chcąc zatrudnić nowego pracownika, często zastanawia się, jaki rodzaj umowy będzie dla niego najkorzystniejszy. Kodeks pracy przewiduje bowiem możliwość zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy, umowy na zastępstwo. Każda z tych umów może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny nieprzekraczającą trzech miesięcy.
W praktyce równie często pracodawcy sięgają po umowy cywilnoprawne, takie jak umowa zlecenia, umowa o dzieło. Zabronione jest bowiem zastępowanie umów o pracę umowami cywilnoprawnymi w sytuacji, gdy spełnione zostaną przesłanki zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Zatrudnieniem na podstawie Kodeksu pracy jest wykonywanie za wynagrodzeniem pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Zatrudnienie w takich warunkach będzie uznane za zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Ponadto osoba świadcząca pracę w takich okolicznościach będzie mogła wystąpić do sądu pracy z powództwem o ustalenie istnienia stosunku pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00