Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-06-25

Urlopy wypoczynkowe

Raport z dyżuru telefonicznego

19 maja 2005 r. w siedzibie redakcji odbył się dyżur telefoniczny. Na pytania naszych Czytelników dotyczące zasad udzielania i rozliczania urlopów wypoczynkowych odpowiadała pani Katarzyna Piecyk - specjalista ds. prawa pracy.
W naszej firmie ustalono, że 8 kwietnia 2005 r. jest dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników, ale zostanie odpracowany w terminie 16 kwietnia (sobota). Czy w tej sytuacji pracownik, który przebywał na kilkudniowym urlopie obejmującym 8 kwietnia br., musi również przyjść do pracy w sobotę, czy też ma prawo odebrać dzień wolny?
Ustalenie dnia wolnego od pracy 8 kwietnia br. oznacza zmianę harmonogramu czasu pracy. Zmiana harmonogramu czasu pracy dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych przez pracodawcę. Urlop wypoczynkowy pracownika w dniu 8 kwietnia br. nie zwalnia go jednak z obowiązku przyjścia do pracy 16 kwietnia, gdyż stosownie do art. 130 § 3 k.p. wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ustalony zgodnie z art. 129 § 1 k.p., ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. W takim dniu pracownik zgodnie z rozkładem czasu pracy nie miał pracować. Urlop wypoczynkowy powinien być udzielony z pominięciem wolnego 8 kwietnia. Pracownik taki, podobnie jak pozostali pracownicy, miał obowiązek stawić się do pracy 16 kwietnia br.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00