Data publikacji: 02.07.2018
PRACE NA WYSOKOŚCI
Prace na wysokości należą do prac szczególnie niebezpiecznych. Pracodawca, który zleca ich wykonanie, powinien bezwzględnie zapewnić środki zabezpieczające, chroniące osobę wykonującą pracę na wysokości przed upadkiem.
Jan Pióro
Pracą na wysokości jest praca wykonywana na poziomach roboczych znajdujących się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi w obiekcie lub nad poziomem gruntu, chyba że poziom roboczy jest osłonięty ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi, albo jest wyposażony w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.
Przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650) zaliczają prace na wysokości do prac szczególnie niebezpiecznych.
Pracodawca zlecając wykonywanie takich prac powinien określić szczegółowe wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy ich wykonywaniu, a zwłaszcza zapewnić:
• bezpośredni nadzór nad tymi pracami przez wyznaczone w tym celu osoby;