Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-04-16

W drodze do pracy lub z pracy

Pojęcie drogi do pracy lub z pracy kojarzy się przede wszystkim z kwestią dojazdu do pracy i kosztami, jakie z tego tytułu ponosi pracownik, jak również z czasem pracy i podróżą służbową. Pojęcie to wiąże się także z wypadkiem, jakiemu może ulec pracownik opuszczając miejsce zamieszkania i udając się tam, gdzie świadczy pracę lub w trakcie powrotu z pracy do domu.

Katarzyna Borkowska
Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy, którego pracownik wracając do domu uległ wypadkowi samochodowemu? Kto sporządza kartę wypadku? Jakiej wysokości wynagrodzenie musi zapłacić pracodawca za czas nieobecności pracownika z powodu choroby wskutek wypadku? Przez jaki okres choroby pracownik podlega ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę po zmianie przepisów w lutym br.?
Niniejsze opracowanie zawiera niezbędne informacje, które będą pomocne w odpowiedzi na powyższe pytania.
Koszty dojazdów
Pracownik ponosi pewne koszty pokonując drogę z domu do pracy i z pracy do domu. Nie zawsze jest możliwe stosowanie podwyższonych zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu. Pracodawcy mają jednak możliwość refundowania pracownikom kosztów zakupu biletów miesięcznych, czy - w niektórych sytuacjach - zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodu prywatnego. W każdym przypadku należy jednak pamiętać o kilku zasadach.
Zwrot kosztów biletów miesięcznych
Pracodawca ma możliwość refundowania pracownikom kosztu zakupionych biletów miesięcznych.
W świetle obowiązujących przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej zwana ustawą o pdof - wydatki ponoszone przez pracodawcę zarówno na zakup biletów miesięcznych, jak i refundację zakupu tych biletów przez samych pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy. Konsekwencją tego jest opodatkowanie tych świadczeń na takich samych zasadach jak wynagrodzenia za pracę. Świadczenia te nie korzystają także ze zwolnień przedmiotowych określonych w art. 21 ustawy o pdof. Jednak zgodnie z powołanym art. 21 ust. 1 pkt 112 wartość świadczeń ponoszonych przez pracownika z tytułu zwrotu kosztów dojazdu do pracy jest wolna od podatku, jeżeli obowiązek ponoszenia tych świadczeń przez pracodawcę wynika wprost z przepisów innych ustaw. Przykładowo obowiązek ten nakładają przepisy ustawy o prokuraturze, o Straży Granicznej, o Policji, o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP. Zwolnienie to nie ma więc charakteru powszechnego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00