Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-27

Z jakiej przyczyny i jak wypowiedzieć umowę o pracę. Zwolnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy (tzw. zwolnienia grupowe)

Marlena Chłopik
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem może nastąpić także na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.) dalej zwaną „ustawą o zwolnieniach grupowych”. Przepisy te stosuje się w sytuacji, gdy przyczyna uzasadniająca zwolnienie pracowników leży po stronie pracodawcy. Może to być przyczyna zależna od pracodawcy w całości (np. zmiany organizacyjne u pracodawcy, likwidacja stanowiska pracy itp.) lub też zależna w części lub taka, na którą pracodawca nie miał wpływu (np. zmiany stawek celnych powodujące nieopłacalność dotychczasowej produkcji, zniszczenie przez siły zewnętrzne pomieszczeń hal produkcyjnych, wypowiedzenie umowy najmu lokalu, w którym prowadzona była działalność gospodarcza itp.). Ponadto przyczyną taką może być również ogłoszenie likwidacji lub upadłości pracodawcy.
Przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych stosuje się do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, a zatem pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przypadku zwalniania pracowników stosują przepisy Kodeksu pracy.
Ustawa o zwolnieniach grupowych przewiduje możliwość jej stosowania zarówno w przypadku zwolnienia określonej grupy pracowników, jak i jednego pracownika.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00