Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-01-08

Jak obniżyć finansowe obciążenia pracodawcy. Zatrudnianie bezrobotnych

Joanna Nowicka
Paweł Ziółkowski
Barbara Zabieglińska
Jedną z korzystniejszych form pozyskiwania i sprawdzenia pracowników bez konieczności nawiązywania stosunku pracy (a zatem - tańszą od tradycyjnego zatrudnienia) może się także okazać dla pracodawcy umowa stażowa, unormowana przepisami ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001).
Umowa stażowa - zasady
Pracodawca, który przyjmie na staż osobę bezrobotną, nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów, gdyż pokrywa je urząd pracy.
Z takiego stażu mogą korzystać wszystkie osoby bezrobotne do 25. roku życia, przy czym pracodawcy mogą przyjmować na staż również osoby starsze, pod warunkiem że są absolwentami i nie mają ukończonych 27 lat (w przypadku tych osób obowiązuje jednak istotne ograniczenie - nie dotyczy to tych bezrobotnych, którym upłynął rok od ukończenia nauki na uczelni).
WAŻNE! Pracodawca, przyjmujący na staż osobę bezrobotną w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów - stypendium oraz odprowadzane od tego świadczenia składki na ubezpieczenia społeczne pokrywa urząd pracy.
PYTANIE
Chciałbym przyjąć do mojej firmy na podstawie umowy stażowej 24-letniego bezrobotnego absolwenta, który nie jest jednak zarejestrowany w urzędzie pracy. Czy mogę liczyć na zwrot kosztów związanych z jego wynagrodzeniem?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00