comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-11-27
Jak skutecznie wprowadzać regulaminy?
Obowiązujące w zakładach pracy regulaminy są źródłem informacji o prawach i obowiązkach panujących w danej firmie. Dlatego tak istotne jest prawidłowe ich wprowadzanie i zapoznanie z nimi wszystkich pracowników.
Robert Maliszewski
specjalista ds. prawa pracy
dział prawny SEKA S.A.
Regulaminy pracy oraz wynagradzania stanowią źródło prawa pracy, które kształtują prawa i obowiązki zarówno pracowników, jak i pracodawców. Niezależnie od tego, czy ich treść jest wynikiem negocjacji ze związkami zawodowymi, czy też ustala je samodzielnie pracodawca, ich wprowadzenie w życie wymaga zachowania zasad określonych w Kodeksie pracy.
Kto tworzy regulaminy?
Obowiązek posiadania regulaminu pracy oraz regulaminu wynagradzania ciąży na pracodawcach zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Nie muszą tworzyć regulaminów pracodawcy, którzy mają zawarty zakładowy układ zbiorowy pracy, albo są też objęci ponadzakładowym układem zbiorowym. Oczywiście również pracodawcy, którzy zatrudniają mniej niż 20 pracowników, mogą wprowadzić regulaminy na zasadzie dobrowolności. Wielu pracodawców korzysta z takiej możliwości. Regulaminy dają możliwość całościowego i szczegółowego uregulowania między innymi takich zagadnień, jak czas pracy, procedura usprawiedliwiania nieobecności w pracy, obowiązki pracownicze, a także zasady wynagradzania, w tym np. warunki premiowania. Brak regulaminów powoduje konieczność każdorazowego, indywidualnego określania tych elementów w umowach o pracę.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right