comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-11-13
Pracownicze Programy Emerytalne
Wobec rosnącej popularności różnych form oszczędzania na przyszłą emeryturę w III filarze (np. indywidualne konta emerytalne czy ubezpieczenia na życie) warto zainteresować się jeszcze jednym sposobem na zapewnienie pracodawcy i pracownikom wyższej emerytury, którym są Pracownicze Programy Emerytalne (PPE).
Marcin Wojewódka
pytania i odpowiedzi
Wśród pracodawców niewielu jest takich, którzy wprowadzili w swoich zakładach takie programy. Należy się jednak spodziewać, że zatrudnieni coraz częściej będą zadawać pytania i szukać możliwości uruchomienia takiego programu.
Z myślą o osobach zainteresowanych uruchomieniem w swoim zakładzie takiego programu przygotowaliśmy niniejszy dodatek, zawierający komplet najważniejszych informacji o PPE.
Pytanie
Co to jest Pracowniczy Program Emerytalny?
Odpowiadamy
Pracowniczy Program Emerytalny to grupowe oszczędzanie na poczet emerytury, zorganizowane przez pracodawcę dla swoich pracowników na podstawie prze- pisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (DzU nr 116, poz. 1207). PPE może być tworzone wyłącznie w formach przewidzianych ustawą, a jego zasady muszą być zgodne z przepisami ustawy. PPE jest sposobem oszczędzania na emeryturę szczegółowo regulowanym przez przepisy oraz podlega obowiązkowej rejestracji w organie nadzoru (Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych - KNUiFE). Jednocześnie PPE korzysta ze zwolnień fiskalnych w zakresie składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oraz podatku od dochodów kapitałowych.
Pytanie
Jakie przepisy regulują tworzenie oraz funkcjonowanie PPE?
Odpowiadamy
Głównym aktem normatywnym regulującym tworzenie oraz działanie PPE jest wspomniana wyżej ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (DzU nr 116, poz. 1207), która weszła w życie 1 czerwca 2004 r. Określa ona zasady tworzenia i działania pracowniczych programów emerytalnych, warunki, które powinny spełniać podmioty realizujące programy, oraz warunki uczestnictwa w tych programach (art. 1 ustawy o PPE).
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka