ROZPORZĄDZENIE MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 28 maja 2004 r.
w sprawie prowadzenia rejestru pracowniczych programów emerytalnych
Na podstawie art. 37 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 116, poz. 1207) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa sposób prowadzenia rejestru pracowniczych programów emerytalnych oraz terminy i tryb wydawania wypisów z tego rejestru, a także warunki uczestnictwa w programie zawarte w umowie zakładowej i umowie międzyzakładowej, które powinny być wpisywane do rejestru programów.
§ 2.[Rejestr pracowniczych programów emerytalnych] 1. Rejestr pracowniczych programów emerytalnych składa się z ksiąg rejestrowych.
2. Dla każdego pracowniczego programu emerytalnego, zwanego dalej „programem”, prowadzi się oddzielną księgę rejestrową.
§ 3.[Księga rejestrowa] 1. Księga rejestrowa programu składa się z rubryk, do których wpisuje się:
1) numer kolejny wpisu;
2) firmę, siedzibę i adres oraz adres do korespondencji pracodawcy, a w przypadku programu międzyzakładowego - firmy, siedziby i adresy oraz adresy do korespondencji wszystkich pracodawców tworzących ten program;
3) numer REGON pracodawcy, a w przypadku programu międzyzakładowego - numery REGON wszystkich pracodawców tworzących ten program;
4) firmę, siedzibę i adres oraz adres do korespondencji zarządzającego;
5) formę programu;
6) warunki uczestnictwa w programie;
7) dane dotyczące porozumienia pracodawcy i reprezentacji pracowników o zawieszeniu odprowadzania bądź ograniczeniu wysokości składek podstawowych zgodnie z art. 38 ust. 8 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych, zwanej dalej „ustawą”;
8) informację o zmianie zakładowej albo międzyzakładowej umowy emerytalnej, ze wskazaniem paragrafów objętych zmianą, wraz z datą wejścia w życie tej zmiany;
9) numer akt, datę dokonania wpisu, podpis kierownika komórki organizacyjnej, która dokonuje wpisu;
10) uwagi o toczącym się postępowaniu administracyjnym lub sądowym, które dotyczy postępowania rejestrowego programu;
11) dodatkowe informacje o programie;
12) status programu.
2. Wzór księgi rejestrowej stanowi załącznik do rozporządzenia.
§ 4.[Rubryka 6 księgi rejestrowej] Rubryka 6 księgi rejestrowej zakładowego albo międzyzakładowego programu składa się z sekcji, do których wpisuje się:
1) wymagany staż,
2) wysokość składki podstawowej,
3) minimalną wysokość składki dodatkowej oraz sposób jej deklarowania,
4) terminy przelewu składki podstawowej i dodatkowej na rachunek uczestnika,
5) okres wypowiedzenia udziału w programie przez uczestnika, o którym mowa w art. 47 ust. 1 ustawy,
6) okresy wypowiedzenia umowy zakładowej w przypadku podjęcia przez pracodawcę decyzji, o których mowa w art. 40 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy,
7) koszty i opłaty obciążające uczestników,
a w przypadku programu prowadzonego w formie umowy grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym także:
8) warunki ubezpieczenia:
a) zakres ubezpieczenia,
b) datę objęcia odpowiedzialnością przez zakład ubezpieczeń,
c) sumę ubezpieczenia,
d) nazwy ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.
§ 5.[Zakaz wynoszenia ksiąg] Księgi rejestrowe nie mogą być wynoszone poza miejsce ich przechowywania.
§ 6.[Akta rejestrowe] Niezależnie od księgi rejestrowej dla każdego programu prowadzi się odrębne akta rejestrowe, obejmujące dokumenty stanowiące podstawę wpisu oraz dotyczące postępowania rejestrowego.
§ 7.[Oryginały dokumentów] Dokumenty, o których mowa w art. 30 ust. 2, art. 31 ust. 2 oraz art. 32 ust. 2 ustawy, załączone do wniosku o wpis programu do rejestru oraz o zmianę wpisu do rejestru, powinny być dołączone w oryginałach albo w uwierzytelnionych urzędowo odpisach lub wyciągach.
§ 8.[Wpisy i wykreślenia] 1. Wpisu do rejestru pracowniczych programów emerytalnych dokonuje organ nadzoru.
2. Wykreślenie wpisu jest również wpisem.
§ 9.[Wypisy] Wypisy z rejestru pracowniczych programów emerytalnych wydaje się osobie mającej w tym interes prawny, w terminie 14 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku do organu nadzoru.
§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2004 r.2)
Minister Polityki Społecznej: w z. L. S. Zieliński
|
1) Minister Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 maja 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 106, poz. 1124).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 maja 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia rejestru pracowniczych programów emerytalnych oraz terminów i trybu wydawania wypisów z rejestru (Dz. U. Nr 62, poz. 396), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 116, poz. 1207).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej
z dnia 28 maja 2004 r. (poz. 1298)
WZÓR KSIĘGI REJESTROWEJ PRACOWNICZEGO PROGRAMU EMERYTALNEGO
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00