Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-09-18

ZWIĄZKI ZAWODOWE I ICH UPRAWNIENIA

Związki zawodowe to samodzielne podmioty prawa, które są zorganizowane w sposób określony w ich statutach. Są to organizacje dobrowolne i samorządne, a ponadto nikt nie może ponosić ujemnych następstw z tytułu przynależności związkowej.

Aldona Kamieńska-Wolska
W artykule 2 Konwencji nr 87 MOP (DzU z 1958 r. nr 29, poz. 125) pracownikom zostało przyznane prawo do tworzenia związków zawodowych według swojego uznania, bez konieczności uzyskania uprzedniego zezwolenia. Głównym celem działalności związkowej jest reprezentowanie oraz ochrona praw i interesów zawodowych i socjalnych pracowników i innych członków związku.
Utworzenie związku zawodowego
Związek zawodowy powstaje z mocy uchwały o jego utworzeniu, którą podjęło 10 osób uprawnionych do tworzenia związków zawodowych. Osoby takie to założyciele związku, na których następnie ciążą określone obowiązki związane z legalizacją działalności danej organizacji związkowej. Założycielami mogą być pracownicy bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy, rodzaj umowy o pracę, czy wymiar czasu pracy.
Pytanie
W małym zakładzie sektora prywatnego zapadła decyzja o utworzeniu związku zawodowego. Uchwałę o jego utworzeniu podjęło 10 pracowników, ale tylko 3 z nich jest zatrudnionych u tego pracodawcy na czas nieokreślony, 5 pracowników zatrudnionych jest na okres 1 roku, 1 osoba zatrudniona jest na czas wykonania określonej pracy, a ostatni z pracowników na 3-miesięczny okres próbny. Czy uchwała ta jest ważna?
Odpowiadamy
Tak, gdyż jedyną przesłanką rozstrzygającą jest w takiej sytuacji zatrudnienie w ramach stosunku pracy.
Jeśli chodzi o możliwość tworzenia związków zawodowych, to nie wszystkie kategorie pracowników są traktowane jednakowo. Przepisy innych ustaw mogą ograniczać prawo tworzenia związków zawodowych.
Takie ograniczenia występują przykładowo w:
• Najwyższej Izbie Kontroli, gdzie nie mają prawa zrzeszania się w związkach zawodowych prezes, wiceprezesi, dyrektor generalny, dyrektorzy i wicedyrektorzy jednostek organizacyjnych oraz doradcy prezesa NIK (art. 86 ust. 1 ustawy z 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli, DzU z 2001 r. nr 85, poz. 937 ze zm.),
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00