comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-06-19
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego
Ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, przysługuje przez 33 dni wynagrodzenie za okres choroby wypłacane przez pracodawcę, a po ich upływie zasiłek chorobowy wypłacany z funduszu ZUS.
Renata Górecka
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Wynagrodzenie za czas choroby oblicza się według takich samych zasad, jakie obowiązują przy ustalaniu zasiłku chorobowego. Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego dla ubezpieczonych będących pracownikami są jednakowe, z tym że podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie ogranicza się do 200% przeciętnego wynagrodzenia.
Przedstawione w opracowaniu zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy zatem odnosić odpowiednio do zasiłku macierzyńskiego.
• Podstawa wymiaru
Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Dotyczy to tych pracowników, których wynagrodzenie ulega znacznemu wahaniu ze względu na charakter pracy lub zasady wynagradzania.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka