comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-06-05
Wynagrodzenia i systemy motywacyjne. Wynagrodzenie za pracę
Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem obowiązkowym. Dla pracodawcy oznacza to, że musi je wypłacać pracownikowi, a ten nie może się go zrzec.
Marlena Chłopik
radca prawny
Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, zaś za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, kiedy przepisy prawa tak stanowią (art. 80 k.p.).
Od wynagrodzenia za pracę należy odróżnić inne świadczenia pieniężne otrzymywane przez pracownika od pracodawcy z tytułu pozostawania w stosunku pracy, które nie są wynagrodzeniem, gdyż nie są świadczeniem za pracę faktycznie wykonaną.
Do takich świadczeń można zaliczyć:
• niektóre odszkodowania, np. odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy,
• odprawę pośmiertną,
• wypłaty wyrównawcze, np. diety czy zwrot kosztów podróży,
• wypłaty za czas niewykonywania pracy, tzw. wypłaty gwarancyjne.
Umowa o pracę może stanowić samodzielne źródło prawa pracy, w którym określa się wysokość wynagrodzenia oraz inne świadczenia przysługujące pracownikowi z tytułu zatrudnienia u danego pracodawcy, lub jedno ze źródeł prawa obowiązującego u danego pracodawcy.
Dodatkowymi źródłami są:
• regulamin wynagradzania,
• zbiorowy układ pracy (zakładowy lub ponadzakładowy).
Od wynagrodzenia za pracę osób pozostających w pracowniczych stosunkach pracy odróżnia się wynagrodzenie osób pozostających w spółdzielczych stosunkach pracy, które składa się z wynagrodzenia bieżącego ustalonego według z góry określonych stawek oraz części nadwyżki bilansowej przeznaczonej do podziału między członków.
Ustalanie wynagrodzenia
Wynagrodzenie każdego pracownika powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wy- konywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczo- nej pracy. Ponadto, zgodnie z art. 78 k.p., pracodaw- ca i przyszły pracownik ustalajac wynagrodzenie za pracę powinni określić wysokość oraz zasady przyznawania pracownikom stawek wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, a tak- że innych (dodatkowych) składników wynagrodzenia, jeżeli są one przewidziane z tytułu wykonywania określonej pracy.
Pozostało 96% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka