Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-04-10

Od zatrudnienia do zwolnienia pracownika. Świadczenia związane z rozwiązaniem stosunku pracy

W przypadku rozwiązania stosunku pracy pracownikowi w określonych przepisami prawa pracy sytuacjach przysługują świadczenia pieniężne (np. ekwiwalent za urlop, odprawa, odszkodowanie).
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop
W przypadku gdy do dnia rozwiązania umowy o pracę pracownik nie wykorzysta w naturze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego uprawniony jest do ekwiwalentu pieniężnego z tego tytułu. Prawo do ekwiwalentu nabywa w dniu rozwiązania umowy o pracę.
Wysokość ekwiwalentu oblicza się na podstawie wynagrodzenia za okres poprzedzający rozwiązanie stosunku pracy, chociażby ekwiwalent przysługiwał za zaległe urlopy (wyrok SN z 15 października 1976 r., I PRN 71/76, OSNCP 1977/5-6/97). Zasady obliczania ekwiwalentu za urlop zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.). Do podstawy wymiaru zalicza się składniki wynagrodzenia, (z wyjątkiem wyłączonych w § 6 rozporządzenia, tj. m.in. wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przestoju pracownika), z tym że składniki przysługujące w stałej wysokości przyjmuje się według miesiąca nabycia prawa do ekwiwalentu, inne w przeciętnej wysokości z okresu 3 miesięcy (jeżeli przysługują za okres nie dłuższy niż miesiąc) lub 12 miesięcy (jeżeli przysługują za okres dłuższy niż miesiąc) przed nabyciem prawa do ekwiwalentu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00