comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-04-10
Od zatrudnienia do zwolnienia pracownika. Świadczenia związane z rozwiązaniem stosunku pracy
W przypadku rozwiązania stosunku pracy pracownikowi w określonych przepisami prawa pracy sytuacjach przysługują świadczenia pieniężne (np. ekwiwalent za urlop, odprawa, odszkodowanie).
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop
W przypadku gdy do dnia rozwiązania umowy o pracę pracownik nie wykorzysta w naturze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego uprawniony jest do ekwiwalentu pieniężnego z tego tytułu. Prawo do ekwiwalentu nabywa w dniu rozwiązania umowy o pracę.
Wysokość ekwiwalentu oblicza się na podstawie wynagrodzenia za okres poprzedzający rozwiązanie stosunku pracy, chociażby ekwiwalent przysługiwał za zaległe urlopy (wyrok SN z 15 października 1976 r., I PRN 71/76, OSNCP 1977/5-6/97). Zasady obliczania ekwiwalentu za urlop zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.). Do podstawy wymiaru zalicza się składniki wynagrodzenia, (z wyjątkiem wyłączonych w § 6 rozporządzenia, tj. m.in. wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przestoju pracownika), z tym że składniki przysługujące w stałej wysokości przyjmuje się według miesiąca nabycia prawa do ekwiwalentu, inne w przeciętnej wysokości z okresu 3 miesięcy (jeżeli przysługują za okres nie dłuższy niż miesiąc) lub 12 miesięcy (jeżeli przysługują za okres dłuższy niż miesiąc) przed nabyciem prawa do ekwiwalentu.
Pozostało 78% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka