Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-04-06

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Umowa na zastępstwo umożliwia pracodawcom elastyczne zatrudnianie nowych osób na czas nieobecności w pracy stałych pracowników.

RYSZARD SADLIK
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Umowę na zastępstwo wprowadził art. 25 § 1 zd. 2 Kodeksu pracy. W myśl tego przepisu, jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.
Umowa na zastępstwo może być więc zawarta wówczas, gdy dany pracownik jest z przyczyn usprawiedliwionych nieobecny w pracy przez okres przewidywany przez pracodawcę (np. przez okres 2 miesięcy z powodu konieczności leczenia szpitalnego).
Umowa na zastępstwo została skonstruowana jako rodzaj umowy o pracę zawartej na czas określony. Wynika to wprost z jej definicji zawartej w art. 25 § 1 zd. 2 k.p., gdzie mowa jest o umowie na czas określony, obejmujący okres nieobecności innego pracownika. Sposób oznaczania czasu trwania tej umowy został uregulowany inaczej niż w typowej umowie na czas określony. W przypadku typowej umowy na czas określony, okres jej obowiązywania został oznaczony przez określenie końcowej daty trwania umowy (np. do 30 kwietnia) lub przez określenie czasu jej trwania (np. na 6 miesięcy). Natomiast w przypadku umowy na zastępstwo czas ten ustala się przez wskazanie, że jest ona zawarta do momentu ustania nieobecności pracownika, którego dotyczy zastępstwo.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00