Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-02

Kiedy na emeryturę, a kiedy na rentę. Przyznanie i wypłata świadczenia

Postępowanie w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych regulują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. (DzU nr 10, poz. 49 ze zm.).
W myśl powołanej regulacji - postępowanie o przyznanie prawa do emerytury lub renty wszczyna się na wniosek zainteresowanego lub jego pełnomocnika, zgłoszony ustnie do protokołu bądź złożony we właściwym organie rentowym.
Wnioskiem jest pisemne lub ustne zgłoszenie żądania przyznania świadczenia, ale również wznowienie postępowania w sprawie już rozstrzygniętej prawomocną decyzją.
Za datę zgłoszenia wniosku przyjmuje się datę złożenia wniosku na piśmie w organie rentowym lub datę ustnego zgłoszenia wniosku do protokołu w organie rentowym, a także datę sporządzenia wniosku przez zakład pracy, zakład karny lub areszt śledczy uprawniony do przyjmowania wniosków o emerytury i renty, a w razie przesłania wniosku za pośrednictwem poczty - datę nadania wniosku w polskim urzędzie pocztowo-telekomunikacyjnym.
Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko osoby zainteresowanej, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, wskazanie rodzaju świadczenia, o które się ubiega, oraz podpis osoby uprawnionej do zgłoszenia wniosku.
Do wniosku zainteresowany powinien dołączyć dowody uzasadniające prawo do świadczenia i jego wysokość, w tym dokumenty stwierdzające:
• datę urodzenia,
• okresy zatrudnienia,
• wysokość zarobku stanowiącego podstawę wymiaru świadczenia (w przypadku pracowników jest to zaświadczenie na druku Rp-7 wystawiane przez zakład pracy) oraz
• oświadczenie o tym, czy zainteresowany jest zatrudniony.
Jednocześnie osoba, która wykonywała prace w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze jest zobowiązana udokumentować okresy wykonywania takiej pracy.
Ponadto ubezpieczeni oraz płatnicy składek zobowiązani są do przekazywania ZUS, w terminie i trybie ustalonym przez organ rentowy, dokumentacji umożliwiającej ustalenie kapitału początkowego nie później niż do 31 grudnia 2006 r.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00