Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-02-07

Choroba i macierzyństwo - świadczenia dla pracownika. Zasiłek chorobowy

Prawo do zasiłku chorobowego po okresie wyczekiwania
Ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu chorobowemu nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie określonego okresu wyczekiwania, którego długość zależy od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie.
Ubezpieczeni podlegający ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo nabywają prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie zasiłek chorobowy przysługuje po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Ubezpieczeni będący pracownikami nabywają prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego niezależnie od rodzaju zawartej umowy o pracę, co oznacza, że ten sam okres wyczekiwania dotyczy pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na okres próbny, na czas określony i na czas wykonania określonej pracy, jak i na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Niektórzy ubezpieczeni nabywają prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania.
Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przysługuje:
• absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły (tj. od daty podanej w świadectwie) lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
• jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
• ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego (do 10-letniego okresu ubezpieczenia zalicza się także okresy obowiązkowego ubezpieczenia społecznego przed 1 stycznia 1999 r., które uprawniało do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa niezależnie od tego, jak długo trwały przerwy między okresami ubezpieczenia, a nie zalicza się okresu urlopu wychowawczego i bezpłatnego),
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00