Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-02

„Skazanie na pracę” wyrokiem sądu

W czasie trwania kary ograniczenia wolności skazany niepracujący w chwili orzeczenia wyroku jest zobowiązany m.in. do wykonywania pracy określonej przez sąd. Okres jej wykonywania w zależności od wysokości wyroku może wynosić od 1 do 18 miesięcy w wymiarze od 20 do 40 godzin miesięcznie.

WITOLD BUGAJNY
e-mail: autorzy.spp@infor.pl
Konstytucja RP w art. 65 zapewnia każdemu obywatelowi wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. I dalej stanowi, że od tej zasady wyjątki może określać ustawa. Konstytucyjny zapis statuuje zatem normę swobodnego nawiązywania przez umawiające się strony stosunków pracy, a obowiązek pracy może wynikać tylko z odrębnej ustawy, jako rozstrzygnięcie o charakterze wyjątkowym. Do rzędu tego rodzaju ustaw należy zapewne zaliczyć: kodeks karny, kodeks wykroczeń, kodeks karny wykonawczy i kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.
W katalogu kar zasadniczych tak w Kodeksie karnym, jak i w Kodeksie wykroczeń na drugiej pozycji występuje kara ograniczenia wolności. W zakresie tej kary ustawodawca zawarł trzy warunki, które skazany obowiązany jest spełnić.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00