Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

Zatrudnianie za granicą

Zatrudnienie za granicą następuje w drodze bezpośrednich uzgodnień i umów zawieranych między podmiotami prawa polskiego a stroną obcą.

Polacy mają możliwość podjęcia pracy za granicą w dwóch podsta- wowych formach: przez oddelegowanie oraz przez zawarcie umowy o pracę z pracodawcą zagranicznym i świadczenie tej pracy poza granicami kraju.
Oddelegowanie pracownika
Oddelegowanie pracownika ma miejsce wówczas, gdy polski pracodawca wysyła (deleguje) za granicę własnych pracowników w celu wykonania zadań przewidzianych w umowie o świadczeniu usług, zawartej z zagranicznym partnerem.
Zatrudnienie polskich pracowników za granicą w drodze „oddelegowania” przez polskich pracodawców może mieć następujące formy:
• wysłania do pracy za granicą przez polskiego pracodawcę w ramach istniejącej w Polsce umowy o pracę,
• oddelegowania przez polskiego pracodawcę do pracy w podmiocie zależnym od tego pracodawcy (np. do tzw. spółki-córki), w sytuacji gdy umowa o pracę na czas zatrudnienia za granicą ulega zawieszeniu lub rozwiązaniu.
W trakcie pobytu za granicą pracownik oddelegowany w pierwszy z wymienionych sposobów pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą polskim, a tym samym podlega prawu polskiemu. Praca w ramach dele- gacji może odbywać się wielokrotnie. Należy jednakże pamiętać, iż poszczególne kraje mogą w tym względzie wprowadzać ograniczenia. Na przykład Niemcy stosują zasadę karencji wobec pracowników oddelegowanych z państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Zasada ta oznacza, że pracownik może zostać ponownie oddelegowany do Niemiec wtedy, gdy okres między powrotem i ponownym wyjazdem do tego kraju nie jest krótszy niż całkowity okres trwania poprzedniego oddele- gowania.
Zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy
Świadczenie pracy na rzecz zagranicznych pracodawców następuje dzięki bezpośrednio nawiązanym kontaktom z pracodawcą lub za pośrednictwem instytucji pośredniczących. Praca za granicą, co do zasady, podejmowana jest według warunków obowiązujących w kraju zatrudnienia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00